Raport „DOSTĘP DO SZYBKIEGO INTERNETU A WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI”

Raport „DOSTĘP DO SZYBKIEGO INTERNETU A WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI”

NEXERA

Raport „Dostęp do szybkiego internetu a wartość nieruchomości. Przegląd badań i trendów w Polsce i za granicą” został opublikowany w lipcu 2022 r. Stanowi pokłosie współpracy z naszym długoletnim partnerem, Nexerą, jednym z czołowych hurtowych dostawców sieci światłowodowych. Wspólnie zauważyliśmy, że w polskiej infosferze właściwie nie funkcjonują wiarygodne opracowania opisujące zależność między wartością nieruchomości a dostępem do szybkiego internetu, zwłaszcza światłowodowego. 

Link do pełnej wersji raportu: Raport: Dostęp do szybkiego internetu a wartość nieruchomości - InsightOut Lab 

Cele 

Celem przygotowania raportu było wsparcie decyzji biznesowych poprzez wypełnienie luki w wiedzy na temat wpływu dostępu do szybkiego internetu na wartość nieruchomości. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy dostęp do szybkiego internetu wpływa na wartość nieruchomości, a jeśli tak to o ile więcej ludzie są skłonni zapłacić za nieruchomość z dostępem do szerokopasmowego Internetu?  

Te pytania stawały się coraz ważniejsze w nowych warunkach społecznych, gdy na skutek pandemii internet stał się jeszcze istotniejszym niż dotychczas narzędziem pracy, rozrywki i nauki. Znaczenia nabierała również kwestia dostępności do szybkiego i stabilnego transferu danych. Spośród dostępnych technologii, rozwijanie infrastruktury światłowodowej staje się niemal oczywistym rozwiązaniem, by sprostać gwałtownie rosnącym potrzebom klientów.  

Działania 

W ramach projektu dokonaliśmy przeglądu europejskich i amerykańskich prac badawczych w poszukiwaniu rzetelnych opisów rozwoju dostępności internetu w poszczególnych krajach. Poszukiwania skupione były na analizach i badaniach szukających odpowiedzi na pytanie, jak obecność szybkiego internetu w danej lokalizacji może wpływać na preferencje zakupowe i finalny wybór mieszkania. Na tym tle dokonaliśmy gruntownego researchu również na naszym rodzimym rynku, który wpisuje się w globalny trend – potrzebujemy „coraz więcej internetu”. Zebraliśmy dane na ten temat z kilku krajów europejskich oraz USA, a także przeprowadziliśmy badanie społeczne w Polsce. 

Jednym z filarów polskiej części raportu jest dedykowane badanie na grupie ponad tysiąca Polaków. Oprócz sprofilowania ankietowanych, gdzie pytaliśmy np. jak dużo czasu spędzają w internecie, poprosiliśmy uczestników o odniesienia się również do tematu sieci w kontekście nieruchomości. Wyniki wyraźnie pokazały, że dostęp do szybkiego internetu jest jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze mieszkania. Co więcej, znaczna część statystycznych Polaków jest gotowa dopłacić określoną dodatkową sumę, jeśli dana lokalizacja będzie dysponować szybkim łączem. Dlatego w kontekście digitalizacji i  dalszego dynamicznego rozwoju gospodarczego Polska musi zwiększać saturację łączami światłowodowymi. 

Efekty 

Z zebranych informacji oraz z przeprowadzonego badania wynika, że nieruchomości objęte szybkim Internetem zyskują na wartości, a kupujący lub wynajmujący są w stanie zapłacić za nie więcej. Mieszkania lub domy oferujące „connectivity” na wyższym poziomie, cieszą się większym zainteresowaniem konsumentów. Natomiast brak dostępu do szybkiego i stabilnego Internetu może prowadzić do rezygnacji z zakupu lub wynajmu. W Polsce 1/3 obywateli uważa, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest dostęp do szybkiego Internetu.  

Można zakładać, że wpływ dostępności Internetu na wartość nieruchomości będzie coraz większy wraz z nasilaniem trendów społeczno-kulturowych, ekonomicznych i technologicznych (opisanych w drugim rozdziale niniejszego raportu). Jednocześnie będzie narastać presja społeczna na zwiększanie dostępności szybkiego Internetu, związana choćby z rozpowszechnianiem pracy zdalnej. 

Raport spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów w obszarach telko, tech, biznes i nieruchomości. Zanotowaliśmy w sumie ok. 50 publikacji m.in. w Antyweb.pl, Benchmark.pl, ISBtech.pl, HouseMarket.pl, RynekInwestycji.pl i GSMonline.pl a także w lokalnych gazetach, wydawanych przez Polska Press. Do naszego raportu odniósł się m.in. rzecznik prasowy UKE. Frazy internet/nieruchomości/raport (i podobne) wprowadzane w wyszukiwarkę Google linkują do naszego raportu już na pierwszej stronie. Według IMM ave raportu wyniosło 150 000 zł, a zasięg 70 000.

youtube play